V minulosti bylo všechno jinak ...

V minulosti bylo všechno jinak ...

Ada, Bratislava on 27.09.2020

Měli jsme jedno dítě a někdo by řekl, že jsme měli o to méně starostí. Omyl. To dítě mělo stále nějaký problém. Začalo to nenápadně, ještě když byl velmi malý, chronickou zácpou. Skončili jsme dokonce v nemocnici. Píšu "skončily", protože syn byl příliš malý aby něco takového absolvoval sám. Takže nás tam potrápili obou. Jeho v role tříletého pacienta a mě v role mámy.

Bylo to před 20 lety a proto není divu že jsme odešli domů bez výsledku. Ani jedno onemocnění, které by mohl takový problém jako zácpa doprovázet, se nepotvrdilo. A tak jsme žili dál. Se zácpou a zásobami švestkového kompotu, krušinová čaje a jiných přírodních doplňků výživy. Postupně se k problémům přidali i bolesti hlavy, bolesti břicha, porucha soustředění, ekzém.

Nic z toho naštěstí neohrozilo život. Ale i tak nebyl kdovíjaký pocit, když jsem si představila že nás čeká při každém novém problému další a další maratón po přeplněných čekárnách. Pediatr, alergolog, dermatolog, gastroenterolog, neurolog, oční lékař, psycholog.

Vážím si každého lékaře, který se mi za těch dlouhých 12 let o syna staral, přesto pachatel dlouho zůstával neznámý. Celá léčba byla založena na dílčím potlačení příznaků.

PŘÍČINU TOHO VŠEHO JSME SI pěstovali DOMA V CHLADNIČCE A KAŽDÝ DEN na talíři.

A netušili jsme to. Dokonce nás ani nenapadlo, že by všechny ty projevy mohly mít společného jmenovatele. Potravinovou intoleranci. Když už měl syn 12 let, náhodou se dostala ke mně informace, že existuje něco jako testování intolerance na potraviny.

Into .... Co? Intolerance? Blbost. Však jsem nedávno řešila ekzém s alergologem a syn žádné alergie nemá. Testy mu přece dělali. Kromě toho se mi to zdálo příliš drahé. Intolerance je přece takové první stádium alergie. Taková slabší alergie ne? Platit tolik peněz za něco takového? Když mu nepomohl odborný lékař, jak by mu už mohlo pomoci nějaké testování?

Vrtalo mi to ale v hlavě. Těch 12 let chození po lékařích, mě už stálo tolik času, peněz i energie (dokonce jsme zkoušeli i léčitelů). Byl jsem fakticky zoufalá. Rozhodla jsem se nakonec ten test koupit. Bylo to jen jedno píchnutí do prstu, pár kapek krve a mohli jsme čekat výsledek. A ten mě, mírně řečeno, zaskočil. Hlavní původce všeho bylo mléko, vajíčko, lepek, v menší míře i rajče a brambor. Samozřejmě že jsem mu hned toto všechno vyřadila z jídelníčku.

JAKO PRVNÍ zmizela z OBLIČEJE EKZÉM. Už jsem nemusela chodit do školy pátrat a prosit aby ho posadili dál od tabule, protože jsem si myslela že mu možná škodí prach z křídy. Ekzém se ztratil téměř okamžitě. Pokud toto nyní čte lékař který je zarytý odpůrce testování intolerancí, určitě se chytá za hlavu.

Jak mohu napsat okamžitě?

Co je to okamžitě? Co je to za výrazy? To přece neodpovídá odborné terminologii! No, amen ano. Ve srovnání s těmi 12 lety trápení, bylo pár dní - myslím 1-2 týdny, pro mě okamžitě.

Migrény se vytratily hned. A to jejich mával už v té době snad každý týden ... Bolesti břicha také. Porucha soustředění se zmírnila a trvalo to déle. Byla jsem nadšená. Určitě víc, než když jsem vycházela z ambulance lékaře s receptem na kortikoidy v ruce.

PROČ MI nepřišli NĚCO TAK DO CESTY UŽ DŘÍVE?

Na druhé straně jsem byla ráda že jsem na ty testy vůbec narazila. Mně to změnilo život. NÁM to změnilo život. Neříkám že právě potravinová intolerance je univerzální příčinou všech neduhů, ale dnes už vím že je mnohem častější než pravá alergie. U někoho by to mohlo být jinak, ale u mého syna to bylo právě tak jako píšu.