Food Detective™ testuje Vaše reakce na různé druhy obilovin, lepek, ořechy, luštěniny, kakao, různé druhy masa, ryby, mořské plody, zeleninu, brambory, ovoce, olivy, vejce, mléko, česnek, zázvor, houby, čaj, kvasnice.
Jednoduchý, bezpečný, přesný a rychlý – Food Detective™ – první samo-diagnostický test potravinové intolerance. Vyvinutý britskou společností Cambridge Nutritional Sciences teď pro Vás i v Česku.

Food Detective dokáže identifikovat potraviny, které spouštějí produkci protilátek. Tyto se obvykle objevují v souvislosti s vícero nepříznivými stavy organismu jako je např. nesnášenlivost určitých potravin, syndrom dráždivého střeva, ekzém a artritida. Jakmile je jednou identifikujete, dokážete se tomuto problému vyhnout.

V následujících krocích použitím detekčního a vývojového roztoku identifikujete přítomnost potravinových protilátek, kdy se na reakční podložce objeví jeden nebo více modře-zbarvených bodů. Při porovnání s přiloženým návodem můžete následně lehce identifikovat, na kterou z potravin se vytvářejí protilátky.

Umyte si ruky v teplej vode, aby koža zmäkla a prekrvila sa. Prst alebo palec, do ktorého sa urobí vpichnutie, utrite priloženým obrúskom a nechajte uschnúť. Odstráňte z lancety ochranný kryt (farba lancety sa môže odlišovať).
krok 1
Pridržte červený koniec lancety na prste alebo palci, z ktorého chcete odobrať vzorku. Lancetu pritlačte pevne k prstu. V momente kontaktu s kožou, môžete pociťovať ľahké pichnutie. Prst masírujte smerom k prepichnutému miestu, aby ste získali kvapku krvi.krok 2
Hrotom mikropipety sa dotknite kvapky krvi, pričom ju celý čas držte vo vodorovnej polohe. Dávajte pozor, aby ste prstami nezakryli malý ventilačný otvor. Pôsobením kapilarity sa krv automaticky natiahne až po ČIERNU ČIARU a mikropipeta sa naplní potrebným objemom. Nestláčajte balónik mikropipety.

Ak nemožno získať dostatočné množstvo vzorky z jednej kvapky krvi, pokračujte s odberom krvi, až kým sa nedostanete po čiernu čiaru.

Hrotom mikropipety sa dotknite kvapky krvi, pričom ju celý čas držte vo vodorovnej polohe. Dávajte pozor, aby ste prstami nezakryli malý ventilačný otvor! Pôsobením kapilarity sa krv automaticky natiahne až po ČIERNU ČIARU a mikropipeta sa naplní potrebným objemom. Nestláčajte balónik mikropipety. 

Ak nemožno získať dostatočné množstvo vzorky z jednej kvapky krvi, pokračujte s odberom krvi, až kým sa nedostanete po ČIERNU ČIARU.

krok 3

Z fľaštičky s obsahom roztoku A (rozpúšťadlo vzorky) zložte červený vrchnák. Okamžite stlačte balónik mikropipety, aby ste uvoľnili vzorku krvi do roztoku (po pridaní vzorky krvi môžete spozorovať tmavšiu farbu roztoku). Bezpečne vráťte vrchnák a jemne potrepte, aby sa krv úplne rozpustila.krok 4
VYBERTE TESTOVACIU PODLOŽKU Z OCHRANNEJ FÓLIE A ZAFARBENÚ TEKUTINU NA ŇU VYLEJTE.

Podložkou zľahka potraste, aby ste zabezpečili, že všetky krúžky na testovacej podložke budú pokryté tekutinou obsahujúcou krvnú vzorku. Pokiaľ sa vyskytujú vzduchové bubliny, treba podložkou ľahko poklepať po stole, kým sa bubliny nerozplynú.

NECHAJTE POSOBIŤ 20 MINÚT pri izbovej teplote a mimo priameho slnečného žiarenia. PO 20 MINÚTACH vylejte obsah podložky do umývadla.krok 5

NA TESTOVACIU PODLOŽKU NALEJTE TOĽKO UMÝVACIEHO ROZTOKU (SOLUTION D), aby bola pokrytá celá plocha podložky. Po dobu niekoľkých sekúnd intenzívne podložkou traste, aby sa celá týmto roztokom premyla. Následne vylejte do umývadla.

Tento umývací proces zopakujte ešte 3 krát. Zvyšný roztok švihom ruky otrepte, aby sa odstránili kvapky z krúžkov. Ubezpečte sa, že na podložke nezostala žiadna zadržaná tekutina v krúžkoch, podložka môže zostať vlhká (Neutierať !).krok 6

ROZTOK B (Detekčný roztok, modré zafarbenie) rozlejeme na podložku, ktorou ľahko potrasieme, aby sme zabezpečili, že sú všetky krúžky na podložke pokryté. Pokiaľ sa vyskytujú vzduchové bubliny, treba podložkou ľahko poklepať po stole, kým sa bubliny nerozplynú.

NECHAJTE PÔSOBIŤ 10 MINÚT pri izbovej teplote a mimo priameho slnečného žiarenia. PO 10 MINÚTACH obsah testovacej podložky vylejte do umývadla a premyte umývacím roztokom (SOLUTION D).krok 7

VÝVOJOVÝ ROZTOK C (SOLUTION C) nalejte na podložku. Uistite sa, že sú všetky krúžky na podložke pokryté. Pokiaľ sa vyskytujú vzduchové bubliny, poklepte podložkou po stole, kým sa bubliny nerozplynú. PRESNE PO 2 MINÚTACH PÔSOBENIA miesta, ktoré sa sfarbili do modra značia, že proti týmto potravinám sa vytvorili protilátky.

PO 2 MINÚTACH vyprázdnite obsah podložky do umývadla a opäť premyte roztokom (SOLUTION D). Pre dokončenie testu vylejte do umývadla.krok 8

Pozrite si výsledky.

IHNEĎ PO DOKONČENÍ TESTU IDENTIFIKUJETE REAKTÍVNE POTRAVINY. Tmavomodro zafarbené miesta – body indikujú silnú reakciu na konkrétnu potravinu, svetlé miesta miernu. Ak sa nenachádzajú žiadne zafarbené miesta, výsledok je negatívny. Pokiaľ uvidíte iba veľmi svetlý odtieň, resp. iba krúžok, neznačí to žiadnu reaktívnu potravinu. Potraviny sú na reakčnej podložke zoradené v pozíciách 1-46.krok 9

VÝSLEDKY TESTU

HNED PO DOKONČENÍ TESTU IDENTIFIKUJTE REAKTIVNÍ POTRAVINY.
Tmavomodře zbarvené místa – body indikují silnou reakci na konkrétní potravinu, bleděmodré místa mírnou. Pokud body zůstanou bílé, výsledek je negativní. Jestli uvidíte jen velmi světlý odstín, resp. jen kroužek, neznačí to žádnou reaktivní potravinu.

Snímka obrazovky 2015-04-16 o 17.40.03Snímka obrazovky 2015-04-16 o 17.40.50

Výsledky Testu

1. OVES
2. PŠENICE
3. RÝŽE
4. KUKUŘICA
5. JEČMEN
6. TVRDÁ PŠENICE
7. GLUTEN (LEPEK)
8. MANDLE
9. PARA OŘECHY
10. KEŠU OŘECHY
11. ČAJ
12. VLAŠŠKÉ OŘECHY
13. KRAVSKÉ MLÉKO
14. VEJCE
15. KUŘECÍ MASO
16. JEHNĚČÍ MASO
17. HOVĚZÍ MASO
18. VEPŘOVÉ MASO
19. MIX RYB S BÍLÝM MASEM
20. SLADKOVODNÍ RYBY
21. TUŇÁK
22. MIX KORÝŠÚ
23. BROKOLICE
24. ZELÍ

25. MRKEV
26. PÓREK
27. BRAMBORY
28. CELER
29. UKURKY
30. PAPRIKA
31. LUŠTĚNINY
32. GREPFRUIT
33. MELOUNY
34. ARAŠÍDY
35. SOJA
35. KAKAO
37. JABLKA
38. ČERNÝ RYBÍZ
39. OLIVY
40. POMERANČE A CITRÓNY
41. JAHODY
42. RAJČATA
43. ZÁZVOR
44. ČESNEK
45. HOUBY
46. KVASNICE
47. Negativní kontrola
48. Pozitivní kontrola

Bezpečnostní opatření

1. Nedělejte si tento test, pokud trpíte poruchami krevní sráženlivosti.
2. Pracovní plochu po testování, utřete běžným dezinfekčním prostředkem.
3. Všechny materiály skladujte na suchém a chladném místě, mimo dosahu dětí.
4. Vyhýbejte se dotyku testovací podložky. Testovací podložka by neměla přijít do styku ani s prachem nebo vlhkostí.
5. Všechny roztoky jsou v souladu s evropskými směrnicemi a nejsou toxické. I přesto však zacházejte s těmito přípravky s opatrností. Vyvarujte se požití, vdechnutí a kontaktu s pokožkou a očima. V případě kontaktu s pokožkou, umyjte postihnuté místo mýdlem a velkým množstvím teplé vody. Při požití vyhledejte okamžitě lékařskou pomoc
6. Všechny produkty lidského původu, které jsou součástí této soupravy, jsou potvrzeny jako negativní na HIV Ab a HBsAg, avšak mohou být potenciálně infekční.
7. Zbytky roztoků vylijte do umyvadla. Nechte téct studenou vodu, tak se chemické látky rozředí.
8. Po vykonání testu umyjte umyvadlo běžně používaným dezinfekčním prostředkem.
9. Po použití zabalte podložku, lancety a lahvičku s roztokem z krevního vzorku do přiloženého plastového sáčku a zahoďte do odpadkového koše.

Tento test nenahrazuje lékařský posudek. Nediagnostikuje alergie. Jde o kvalitativní test a jeho výsledky mohou pomoci při sestavovaní stravovacího plánu. Pokud máte zdravotní problémy, jste těhotná nebo užíváte léky, o jakékoliv změně ve Vašem stravovacím plánu se poraďte s Vašim lékařem.

Prosím, pamatujte si

• Používat jen pro in vitro diagnostiku
• Jen na vnější použití
• Nepoužívejte poškozené lancety
• Použijte před uplynutím doby expirace

Obsah balení FOOD DETECTIVE (CNSFDR-SK/CZ – 1 sada, CNSFD5-SK/CZ – 5 sad)
2 sterilní lancety, jen na jednorázové použití (barva se může lišit).[CE 0197]

2 pomůcky na odběr krve (mikropipety)
1 testovací podložka (zabalené ve fólii)
1 utěrka s obsahem alkoholu
2 náplasti
Solution A – Ředidlo na vzorek 5ml (koncentrovaný solný roztok
se stabilizátorem; 0.09% azid sodný jako konzervant; červené barvivo) Solution B – Detekční roztok 5ml (Peroxidáza z křenu konjugovaná
s protilátkou IgG; 0.05% Proclin 300 jako konzervant; modré barvivo) Solution C – Vývojový roztok 5ml (Roztok tetrametyl benzidínu s mírným oxidačním činidlem)
Solution D – Čistící roztok 100ml x 2 (koncentrovaný solný roztok
s obsahem 0.01% detergentu)